English

MimED2019 Sonuçları

11.Ara.2019

Bu yıl 18.si düzenlenen MimED 2019 Öğrenci Proje Yarışması’nın sonuçları 10 Aralık 2019 Salı günü saat 17.30’da, İTÜ Taşkışla 109 numaralı salonda düzenlenen ödül töreni ve kolokyumla açıklanmıştır. 63 üniversiteden toplam 800 projenin katıldığı, 35 üniversiteden toplam 219 projenin ise dijital ön elemeyi geçip jüri değerlendirmesine geçtiği MimED 2019'da, 7 üniversiteden toplam 20 ödül verilmiştir.. 

İTÜ Taşkışla 203 koridorunda açılmış olan, final aşamasına kalan projelerin sergisi ise 10 Aralık 2019-10 Ocak 2020 arasında gezilebilecektir.

Jüri raporu için linke tıklayabilirsiniz

Proje kodu - Sıra no listesi için linke tıklayabilirsiniz

MimED 2019 Kolokyum ve Ödül Töreni

09.Ara.2019

Bu yıl 18.si düzenlenen MimED 2019 Öğrenci Proje Yarışması’nın kolokyum ve ödül töreni 10 Aralık 2019 Salı günü saat 17.30’da, İTÜ Taşkışla 109 numaralı salonda düzenlenecektir.
Törene katılmanızdan onur duyacağız.

ArchED FORUM V Announcement

09.Ara.2019

 

MIMED tarafından KTÜ’nün ev sahipliğinde düzenlenen FORUM V “Change and Resistance in Architectural Education” adlı toplantı beklenen bildiri özet sayısına ulaşılamaması nedeniyle ertelenmiştir.  Bildiri özeti gönderen değerli araştırmacılara teşekkür ederiz.  FORUM V ile ilgili yeni düzenleme konusunda bilgilendirme 2020 yılı başında MIMED tarafından duyurulacaktır.

Saygılarımızla.

MİMED FORUM V Organizasyon Komitesi

 

ArchED “Association of Architectural Education” made an announcement for the organisation of FORUM V on “Change and Resistance in Architectural Education” at the beginning of 2019, has been postponed due to limited number of abstracts received for this meeting. We apologise for the inconvenience that occurred for the ones who sent their abstracts. The new announcement will be made in the year 2020 by the ArchED.

With our sincere regards,

ArchED FORUM V Organising Committee

MimED 2019 Dijital Ön Eleme Sonuçları

20.Kas.2019

Mimarlık Eğitimi Derneği [MimED] tarafından bu sene on sekizincisi gerçekleştirilen ve mimarlık bölümü lisans programlarına kayıtlı öğrencilerin mimari proje stüdyolarında ürettikleri projelerle katıldıkları ‘MimED2019 Mimarlık Öğrencileri Proje Ödülleri’ne bu sene 63 üniversiteden toplam 800 proje başvurdu. MimED tarihinin en yüksek başvuru sayısına erişildiği MimED2019’da, 219 proje jürinin dijital ön elemesinden geçerek 7-8 Aralık 2019’da İTÜ Taşkışla’da yapılacak jüri değerlendirmesine katılmaya hak kazandı. Kategorilere ayılmış olarak dijital ön elemeyi geçen projelerin kodlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

MimED2019 Hatırlatma

01.Kas.2019

29 Ekim Salı günü saat 15.55'te MimED tarafından gönderilen, 'Dün gece İstanbul genelinde yaşanan sürekli elektrik kesintileri ve internet problemleri nedeniyle yarışma kayıtları Pazar akşamı 23.59'a kadar uzatılmıştır. Başarılar dileriz' metnine sahip duyuru geçtiğimiz senelerdeki bir soruna ait hatırlatma mesajıdır, bu seneki teslim sürecini kapsamamaktadır.

Bugün sistemdeki iyileştirmeler esnasında siz katılımcılarımıza yanlışlıkla gönderilmiştir.

Dijital teslim son tarihi, daha önce de websitesinde açıklandığı üzere 1 Kasım Cuma saat 23.59'dur. Yaşanan karışıklıktan dolayı özür dileriz.

MimED 2019

MimED2019 Önemli Duyuru

27.Eki.2019

MimED2019'a yoğun katılımınız için teşekkür ederiz. Mail sunucumuzda zaman zaman yoğunluk kaynaklı bazı aksamalar yaşanmakta, bu nedenle kullanıcı aktivasyon maili ve yürütücü onay maili aşamalarında uzun bekleme süreleri oluşabilmektedir. Teknik ekibimiz bu birikmelere her gün müdahale etmektedir.

Eğer 'kullanıcı aktivasyon maili' aşamasındaysanız ve MimED'ten henüz aktivasyon maili almadıysanız, farklı gün ve saatlerde yeniden kullanıcı kaydı ekleyerek deneme yapabilirsiniz. Eğer 'girmiş olduğunuz mail adresi kullanılmıştır' uyarısıyla karşılaşırsanız, aktivasyon maili gönderimimizi beklemeniz yeterlidir. 

Eğer 'yürütücü onay maili' aşamasındaysanız ve yürütücünüze henüz onay maili gönderilmediyse, yüklemiş olduğunuz paftaları yeniden yükleyerek kendi proje hesabınızı güncelleyerek deneme yapabilirsiniz. Bu aşamada bunun dışında yürütücülerinize mail gönderimini beklemeniz ve yürütücülerinizin gelen/spam kutularıı kontrol etmelerini hatırlatmanız yeterlidir.

Bu durumların oluşturduğu gecikme ve olumsuzlukları gidermek amacıyla yarışmanın dijital yükleme tarihi 1 Kasım 23:59 tarihine kadar uzatılmıştır.

Hem aktivasyon, hem de yürütücü onay maili aşamasında son yükleme tarihine kadar sorunları hallolmayanlar için ek bilgilendirme: Bu iki aşamada hangi öğrencilerin bulunduğu, hangilerinin sorun yaşadığı sistemimizde görünmektedir. 1 Kasım 23.59'da halen tamamlanmamış aşamalar ve çözülmemiş sorunlar için MimED koordinasyon ekibi olarak tek tek sizlerle iletişime geçip, başvurularınızın sağlık biçimde tamamlanmasını sağlayacağız. Yarışma mail adresimize gelen taleplerinizi ve bildirimlerinizi de ayrıca listeliyoruz, yine bunları da tek tek sizlere geri dönüş yaparak çözümleyeceğiz. Sizlerden son ricamız eğer mail adresimize 'aktivasyon veya yürütücü onay maili' ulaşmadığına dair talepte bulunmuş ve daha sonradan sorununuz çözüme kavuşmuşsa, bize mail araclığıyla geri bildirimde bulunun ki talep listemizde sizin durumunuzu 'çözüldü' olarak işleyebilelim.

İlginiz için tekrar teşekkürler,

MimED Koordinasyon Ekibi.

MimED2019 Soru-Cevaplar

10.Eki.2019

S1: MimED e göndereceğimiz 2018-19 dönem projelerimizi bu yarışmayla aynı formatta başka bir yarışmaya da gönderebiliyor muyuz? Bu MimED için bir sıkıntı oluşturur mu?

C1: MimED2019 Mimarlık Öğrencileri Ödülleri’, mimari proje stüdyolarının ‘2018-2019 güz’, ‘2018-2019 bahar’ ve bazı üniversitelerimizde yürütülen yaz okulu kapsamındaki ‘2018-2019 yaz’ yarıyıllarında üretilmiş projelerine açıktır. Bu şartı sağlayan projenizin başka yarışmalara katılmış olması MimED2019 başvurunuzu etkilememektedir.

 

S2: Projem kurgusu itibariyle 7 plan en az 4 kesit gerektiriyor. Tüm planları ve kesitleri paftaya koymaya gerek var mı? Bir çok kesit koymak yerine yaşam kesiti koyabilir miyim?

C2: En fazla A1 - 2 pafta olmak üzere, projenin hangi temsil araçları ile ifade edileceği, sunum teknikleri ve pafta düzenleri katılımcıya bırakılmaktadır.

 

S3: Geçen sene yanlış gönderilen pafta ile bu sene tekrar katılınması mümkün mü?

C3: MimED2019 Mimarlık Öğrencileri Ödülleri’, yalnızca mimari proje stüdyolarının ‘2018-2019 güz’, ‘2018-2019 bahar’ ve bazı üniversitelerimizde yürütülen yaz okulu kapsamındaki ‘2018-2019 yaz’ yarıyıllarında üretilmiş projelerine açıktır.

 

S4: 2018-2019 bahar döneminde bitirme projesi aldım. Şartnamede bitirme projesi ve son yarıyıl projesi ile katılamayacağını gördüm. 4.sınıf kategorisine hangi proje ile katılabilirim?

C4: ‘Dördüncü yıl mimarlık öğrencileri proje ödülleri’ kategorisine bitirme, diploma, son yarıyıl projeleri vb. dahil değildir. Eğer ‘2018-2019 güz’ yarıyılında dördüncü sınıf olarak bir dönem projesi aldıysanız, bu projenizle MimED2019’a başvurabilirsiniz.

 

S5: 4.sınıf mimarlık öğrencisiyim, 3. Sınıf bireysel yaptığım projemle yarışmaya katılmayı düşünüyorum. Proje yürütücüsü derken dersi yürüten hoca mı kastediliyor ? 10-30 Ekim tarihleri arasında projelerin dijital teslimlerinin yapılması ve ücret ödenmesi dışında önceden başvuru yapılmalı mı ?

C5: Proje yürütücüsünden kasıt, dönem projesinin üretildiği proje stüdyosunun yürütücüsüdür. Kayıt ve dijital ön eleme için yüklemeler, eşzamalı olarak yarışma web sitesinden [www.mimedprojects.com] gerçekleştirilmektedir.

 

S6: Paftadaki görsellerin yanında ve altında bulunan açıklayıcı yazılar var. Bunlara ek olarak paftanın altına şartnamedeki yazıldığı gibi projeyi açıklayan metin yazmaya gerek var mı? Ve bu açıklamamız için verilen bant A1 boyutuna dahil midir?

C6: Proje açıklama metni, resim altı açıklama yazılarından farklı olarak projeyi genel olarak özetleyen metindir ve eklenmesi zorunludur. Projeyi anlatan metin bandı, pafta içerisinde kalacak biçimde A1 paftanın altına yerleştirilmelidir.

 

S7: Daha  önceki bir yarışmaya gönderilmiş projeyi mimed de tekrar yarıstırabilir miyim?

C7: Cevap için C1’e bakınız.

 

S8: Benim proje çalışmalarımda gif projemi paftaya göre daha iyi anlatıyor ve açıklıyor. Acaba hem paftamı hem de gifimi yarışmaya yollayabilir miyim ?

C8: Dijital ön elemede yarışma web sitesine yüklenecek proje paftaları “Proje Görseli” olarak adlandırılmıştır. Bunlar, A1 boyutunda [59,4cm. X 84,1cm.] düşey [portrait] olarak düzenlenmiş, JPG formatında ve en fazla 10MB olmalıdır. Dijital kayıt sistemi diğer formatları kabul etmemektedir.

 

S9: Posta yoluyla gönderim yaptığımızda kargoya isim yazmadan gönderim yapmamaktadırlar. Kargoya ad soyad yazmamız da bir sıkıntı olur mu ?

C9: Raportörler basılı projeleri yarışma web sitesi tarafından otomatik olarak verilen proje kodlarını kapatarak ve sınıflarına göre verdikleri sıra numaralarıyla sergileyecek; jüri projeleri sadece bu sıra numarası ile tanıyacaktır. Jürinin değerlendirmesi sona erip ödül alan projeler belirlendiği zaman kimlik zarfları açılacak ve ödül sahipleri belli olacaktır. Dolayısıyla kargo etiketinde isminizin yer alması sorun teşkil etmemektedir.

 

S10: Aynı projeyle aynı zamanlarda farklı bir yarışmaya da katılabilir miyiz ?

C10: Cevap için C1’e bakınız.

 

S11: YARIŞMA KONUSU ÖĞRENCİLER TARAFINDAN MI BELİRLENECEK

C11: Cevap için C3’e bakınız.

 

S12: Biz 80 öğrencinin (tüm sınıfın) üretiminde ortak çalıştığı 1:1 ölçekteki bir projeyle katılmak istiyoruz. Daha önceki senelerde grup sayısında herhangi bir kısıtlama yokken bu sene 3 kişilik bir sınırlamanın getirilmesiyle temsil edecek kişilerin seçimi konusunda bir sıkıntı yaşıyoruz. Proje için sınıftaki 30 mimarlık öğrencisini 8 kişinin ortak çalışmasıyla temsil etme karar almıştık. Ancak kısıtlama ile birlikte nasıl bir katılma yönetmi getireceğimizi bilemedik. Bu konuda bizi aydınlatır mısınız? Yarışmaya esnek bir grupla katılabilir miyiz?

C12: Katılımcılar arasında eşit bir değerlendirme zemini oluşturabilmek ve grup içindeki öğrencilerin bireysel katkılarının anlaşılabilmesi amacıyla grup olarak üretilen projeler en fazla 3 kişiyle sınırlandırılmıştır. Daha fazla kişinin dahil olduğu büyük katılımlı üretimler yarışmaya kabul edilmeyecektir.

 

S13: Temmuz 2019 mezunuyum. Yarışmaya katılım sağlayabilir miyim?

C13: MimED2019 Mimarlık Öğrencileri Ödülleri’, mimari proje stüdyolarının ‘2018-2019 güz’, ‘2018-2019 bahar’ ve bazı üniversitelerimizde yürütülen yaz okulu kapsamındaki ‘2018-2019 yaz’ yarıyıllarında üretilmiş projelerine açıktır. Mezuniyetinizin gerçekleşmiş olması MimED2019 başvurunuzu etkilememektedir.

MimED2019 Poster ve Şartname

04.Eki.2019

MimED2019 Şartnamesi için linke tıklayabilirsiniz.

 

Arched Forum 5

24.Tem.2019

Content

The pace of change has been accelerating under the forces of technological, cultural, environmental, economic and societal developments and creating many challenges for architectural education in the last decades. Architectural schools may choose to be active players in worldwide efforts to reformulate the functions and strategies of architectural education or they may be content with implementing received wisdom from best practices around the world, but some may choose to resist change entirely by preserving their existing mode of operation.  

Resistance can be an important catalyst for developing new knowledge, and research on strategic change processes supports the notion that resistance can play an important role in supporting organizational renewal[1] and under some circumstances that legitimate resistance might even bring about additionally needed organizational changes[2].

Resistance can be a legitimate and understandable response to change and that resistance can be influenced by the initiator of the change[3]. Rather than attempting to overcome resistance, ambivalence should be fostered for these very same reasons; if a change initiative is met with complete acceptance, it may be implemented without consideration of beneficial adaptations to the change proposal[4].

Under these circumstances what we need is “Collective action and Change”[5]. In this process the keyword is definitely “Change-Resistance” that define the architectural school’s approach for its future developments.  Architectural Schools have to take on ambitious task of fundamentally re-orienting and re-designing themselves to be constantly learning institutions and be determined to maintain a permanent seat at the forefront of designing and implementing new approaches in their architectural education.

This Forum is devoted to analysing the forces that put pressure on architectural education and practice in their dynamic processes, creating awareness how to deal with these ever-changing forces and still be successful to educate and support young graduates to be successful in their architectural practices to realise better environment and Livable World for all.

 

Main Sub Themes

 • Dynamics of Change
  • Global, Technological, Scientific, Environmental, Climatic, Economical, Social and Political changes etc.
 • Mobility and Change
  • Mobility of involved parties [Academic Staff, Students]
  • Mobility of Programs [Off campus Programs, Joint Programs]
 • Active / Passive Resistance
  • Specific actions that aim to prevent an implementation vs. the act of withdrawal from an action to prevent it.
 • Institutional /Personal Resistance
 • Institutional culture or institution’s legal or administrative procedures /a person’s / position holder’s particular motives, traits, sensitivities, etc.
 • Change in Design Constraints [Social, Technological, Economical etc.]
 • Change of learning resources [Research by Design, Impact of Digital Era]
 • Two Extremes in Design Learning
  • Discrete Change under external forces
  • Continuous Change as an embedded strategy                
 • Concordance or Discordance
 • Good Practices

 

Important Dates

Call for paper 28 June 2019

Extended Abstract Submission 11 November 2019

Notification 09 December 2019

Full Paper Deadline 02 March 2020

For abstract template click here.

 

Fees

Participants / audience (International)   €275

Foreign Students            €100

 

Participants / audience (National)  700 ₺ 

ArchED members           500 ₺  

Students  (National)       300 ₺

 

Secretariat

arched.forum5@gmail.com

 

Keynote Speakers (Alphabetical by Surname)

Oya Atalay Franck (ETH Zurich)

David Gloster (RIBA)

 

Organization Committee (Alphabetical by Surname)

Gülsün Sağlamer – İlkay Özdemir (co-Chairs)

Meltem Aksoy (ITU - ArchED)

Ozan Avcı (MEF - ArchED)

Erkan Aydıntan (KTU)

Meltem Baslo (ITU - ArchED)

Dilek Beyazlı (KTU)

Özge Cordan (ITU - ArchED)

Muteber  Erbay (KTU)

Ahmet Melih Öksüz (KTU)

Ahsen Özsoy (ITU - ArchED)

Aslıhan Ünlü Tavil (ITU - ArchED)

Funda Uz (ITU- ArchED)

 

Organization Secretariat (Alphabetical by Surname)

Meltem Baslo (ITU)

Barış Çağlar (KTU)

Muteber Erbay (KTU- coordinator)

Beyza Karadeniz (KTU)

Merve Kılıçbay (ITU)

Zeynep Sadıklar (KTU)

 

Scientific Committee (Alphabetical by Surname)

Meltem Aksoy

Roberta Amirante

Ozan Avcı

Erkan Aydıntan

Aydan Balamir

Meltem Baslo

Asu Beşgen

Şebnem Ertaş Beşir

Dilek Beyazlı

Zeno Bogdanescu

Sonay Çevik

Atilla Dikbaş

Giedrė Dimavičienė

Muteber Erbay

Ufuk Ersoy

Oya Atalay Frank

Jörg H. Gleiter

David Gloster

Orhan Hacıhasanoğlu  

Vilma Hastaoglu

Deniz İncedayı

Arda İnceoğlu

Javier Sanchez Merina

Marian Moiceanu

Gonzalo Canto Monis

Ana Nikezic 

Maria Luna Nobile

Ahmet Melih Öksüz

İlkay Özdemir

Ahsen Özsoy

Gülsün Sağlamer

Cenap Sancar

Ayşe Şentürer

Aslıhan Ünlü Tavil

Hülya Turgut  

Murat Tutkun

Yelda Aydın Türk

Zihni Türkan

Belkıs Uluoğlu

Türkan Ulusu Uraz

Funda Uz

Tülay Zorlu

 


[1] Piderit, S.K. [2000, Oct]. Rethinking resistance and recognizing ambivalence: a multidimensional view of attitudes toward an organizational change. Academy of Management -794. A, 783

[2] Folger, R. & Skarlicki, D. [1999]. Unfairness and resistance to change: hardship as mistreatment, Journal of Organizational Change Management, 35-50.

[3] Jones, M. [2000]. Hope and despair at the frontline: Observations on integrity and change in the human services. International Social Work, 43[3]: 365-380.

[4] Piderit, S.K. [2000, Oct]. Rethinking resistance and recognizing ambivalence: a multidimensional view of attitudes toward an organizational change. Academy of Management -794. A, 783

[5]  Peter Zellner, Architectural education is broken—here’s how to fix it,  September 16, 2016, Architecture Professional Practice